jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Does every point lie in a quadrant?
The value square root of 53 of lies between which two consecutive integers?
Which of the following can be considered fossils? a. a 1 billion year-old rock. b. a 1 billion year-old piece of amber. c. a 1 billion year-old piece of amber w
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
Find the value of x.  Round to nearest hundredth if necessary.
the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each square table can seat one person on
which seismic wave moves through earth at the fastest speed?
Jim’s allowance is $1.20 per week. Stan’s is 25¢ per day. How long will they have to save, if they save both their allowances together, before they can get a m
Find all powers of 4 in range 4 through 1,000
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?