Purpbunni
Purpbunni Purpbunni
  • 04-04-2021
  • Business
contestada

Step by step please :)

Step by step please class=

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 09-04-2021

Answer: $40000 unfavorable

Explanation:

The sales volume variance for operating Income will be calculated as:

= Actual Unit Sold - Budgeted Unit Sales) × Standard Contribution Per Unit

= (72000 - 77000) × ($12 - $4)

= (72000 - 77000) × $8

= -5000 × $8

= $40000 Unfavourable

Answer Link

Otras preguntas

I NEED ANSWER FAST!!! BRAINLEST WILL BE GIVEN Select from the drop-down menu to correctly complete the statement. If an organism is composed of only one cell, i
This plant product is a complete protein source. Group of answer choices Whole grains Soy Broccoli Beans
A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is the unit price per ounce?
Find the M angle BDC
Write an expression in factored form to represent the volume in the canister not occupied by the tennis balls. Assume the canister is cylinder with volume V =
Please answer the following Question (35 Points)
FRIDAY What does a lockbar do?
The purpose of PPE is to protect you from injury by creating a barrier against workplace hazards. Is this statement TRUE or FALSE?
Is 12/15 closest to 0, 1/2 or 1
Are blue jays and ostriches OR blue jays and octopus more closely related?