GG286985
GG286985 GG286985
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada

Nikola buys a bouquet of 8 sunflowers for $18.
What is the cost of 1 sunflower?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-04-2021

1 sunflower costs $2.25 because 18/8=2.25

Answer Link
ksaylor03 ksaylor03
  • 04-04-2021
$2.25. you have to divide 18 & 8
Answer Link

Otras preguntas

what did the Cold War accomplish
Big Bear Ski Resort offers two new “Snowboard Instruction” packages – Package A gives you 4 individual snowboard lessons for $150 or Package B gives you 10 less
In Tom Sawyer (Chapter 22), Why was vacation dreadful for Tom?
Which of the following observations would lead to the classification of gopher tortoises as a keystone species in Georgia? A.Gopher tortoises– create habitats
What’s the correct answer for this? Select all the ones the apply
is the π sign rational or errational please give reasoning
What is the product? [ 4 2] x [ -2 5 7 -1
Which three side lengths could make a triangle? 9 cm, 25 cm, 12 cm 12 cm, 21 cm, 34 cm 14 cm, 6 cm, 18 cm 30 cm, 31 cm, 63 cm Please help now
What is the number? I know it isn't 290. Please I need help on this otherwise it's a detention and have several other assignments to do.
The scatter plot shows the average cost of peaches against the quantity sold for different farmers. The equation of the line is . When the cost of peaches is $