mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

What is meant by the centre of mass of body.​
What is the function of thyroid hormone?
Solve for c. c−1.5+6.8=0.6 Enter your answer as a decimal in the box. c=__
PLEASE HELP I NEED HELPPP.
During a one-on-one interaction with a client with paranoid-type schizophrenia, the client says to the nurse, "I’ve figured out how foreign agents have infiltra
Evolutionary change requires adaptive traits, which are heritable traits that enhance an individual’s fitness?
It took Alex 2.5 hours to cover a certain route walking at a rate of 3.6 km/h. How long would it take Alex to cover the same route walking 4.5 km/h?
Light that appears white or nearly white to humans is made up of A. Only one color of light. B. All colors of light. C. Only two colors of light. D. No colors o
Discuss the use of a cash budget as a cash management tool. Explain the cash budget’s value in clarifying risks and opportunities. Explain the purpose of a spec
Tracey broke up with her boyfriend. When she came home from school, her mother asked her what was wrong. Tracey began crying and said to her mother, "You just w