salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

In this food chain, which organism has a maximum biomass and which organism has the least amount of energy from the sun? rice → grasshopper → frog → snake → haw
2. which of the following sentences is written in the passive voice? a.) charlie ran down the street. b.) the delicious bread is baked by mr. jillin.***********
164,215 to the nearest hundred thousands
What is considered an important Roman contribution to American government? a)the idea of representative government in which people elect officials to speak for
two numbers are in a ratio of 7:4. their sum is 220 find the bigger number
Convert 1.05 to a percent. 1.05% 0.105% 10.5% 105% A
what is 20,484,163 in word form
Describe the differences in the novel "The Outsiders"
"The Destructors," Part 1 The most likely reason the boys refer to Mr. Thomas as "Old Misery" is because A) his posture is stooped and misshapen. B) he i
HELP PLZZZZ 1.Find the volume of the shipping box using the two methods and show your work: Packing cubes