sarahsanchez910
sarahsanchez910 sarahsanchez910
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

NEED HELP ASAP
At the local bakery, 3 boxes of cookies cost $12.00. How much does each box of cookies cost?
$3.00
$4.00
$15.00
$36.00

Respuesta :

ejpjrocks123
ejpjrocks123 ejpjrocks123
  • 02-04-2021

Answer:

B. $4.00

Step-by-step explanation:

I know this because you would divide the $12.00 by the three boxes of cookies which would be $4.00, So each box of cookies cost $4.00

Answer Link

Otras preguntas

Who was chosen as the main writer of the Declaration of Independence?
(This is an art question) how does this look? And what could be done to improve it
The element of the marketing mix that describes a good, service, or idea to satisfy consumers' needs is known as socratic
Which statement describes how chemical formulas, such as H2O, represent compounds
Matt is standing on top of the bleachers and throws a Frisbee. The height of the Frisbee above the ground after t seconds can be modeled by. What would be the e
Think about one of your best memories if you were to write paragraph about that memory what types of sentences do you think that paragraph would include
3. How were the Puritans different from the Pilgrims? A. The Puritans remained within the church, hoping to reform it. B. The Puritans drafted the Mayflower Com
1. Why do active citizens attend civic meetings, like town halls or PTA meetings?
Find the inverse of the following: f(x)= 7x + 1
How is mulhplying intergers Similar to multiplying whole numbers?