taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You planted 488 acres of corn last season. you sold all your corn: 8,120 bushels in August and 64,100 bushels in September. what is your yield pet acre, rounded
Complete the equation of the line through (-8,8) and (1,-10). Use exact numbers.
Which words best help the reader imagine the sounds on the boat? “filled” and “released” “air” and “whipped” “freed” and “yanked” “roar” and “flapping”(plz hel
the structure of glucose which of the following describes how the body uses molecules
For the following nuclear reaction, what was the beginning radionuclide (X)? X → 86Rn222 + 2He4
In circle A shown below, the measure of ∠BAD is 148°: Circle A with angle BAD measuring 148 degrees; points B, C, D lie on Circle A. If m Arc BC is 105°, what
What is zinsser’s point
If sin theta = -0.7660, which of the following represents an approximate value of tan theta, for 180 degrees < theta < 270 degrees?
How does a frog get rid of urea/urine? Question 4 options: gills lungs heart kidneys
Choose one of the following natural disasters. Then describe three things you can do to stay safe before, during, or after the disaster