bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

$1582

Step-by-step explanation:

cost of each kg 904/8=113

cost of 14 kg 113x14=1582

the cost of 14 kg of butter is $1582

Answer Link

Otras preguntas

solve for the two acute angles
Rain that evaporates before it reaches the ground is called.
A pool has the perimeter of 36 meters. The length of one side is 10 meters. What is the width of the pool?
A student is asked to find the length of the hypotenuse of a right triangle. The length of one leg is 30 ​centimeters, and the length of the other leg is 26 cen
Write an equation using n for the variable and solve: Jill is five years older than twice Jon’s age. If the sum of their ages is ninety-two, how old is Jon?
Determine the type of triangle that is drawn below.
The Nuremberg Laws can be seen a a step toward the Holocaust because they Question 3 options: gave Hitler absolute power resulted in the building of labor camps
This composite figure is created by placing a sector of a circle on a rectangle. What is the area of this composite figure? Use 3.14 for pi. Show your work.
What is the role of the hormone insulin in the body? It uses sugar to make energy in the pancreas. It moves sugar out of the bloodstream and into the body’s cel
What are the advantages of plants all producing flowers at the same time?