frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

76 less than the quotient of an unknown number and 5 is 116.
work out the value of 3x + 2y then x = 5 and y = 4
Which city in the United States was the first to celebrate Labor Day? Atlanta, Ga. Chicago, Il. San Fransisco, Ca. New York City, NY
What value is the 9s in 299?
Translate the word phrase into a variable expression. The number a is increased by the number b. A. a – b B. a/b C. a + b D. a x b
A number t divided by 82
what is 7 times the square root of 96m^3
981,657 rounded to nearest ten thousand
Why was the pharaoh's authority never questioned
What's 47/3 as a mixed number