unicornpoop4482
unicornpoop4482 unicornpoop4482
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper paid $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price (cost per pound) of pears?

Respuesta :

felixkings
felixkings felixkings
  • 03-03-2021

Answer:

[tex]\boxed{\$1.02}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]unit \: price \: (cost \: per \: pound) \\ \: of \: pears = \frac{2.5}{\$2.45} = \boxed{1.0204081633}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Diffusion occurs because of the ________________________ of molecules.
You purchase a total of 45 shares of stocks from 3 different companies. You purchase twice as many shares of company c stock as you do company a. Company a stoc
If five notebooks cost $5.25, how much will three notebooks cost?
What was the goal of the Americanization movement?
Explain why contact trace evidence is so important in solving crimes.
write the ratio as a fraction in simplest form6ft to 4yd
What is 16/8 as a mixed number
true or false all whole numbers are integers
19-10x+4=4x-5 i dont understand this equation
write 2,000,000,000 + 70,000,000 + 100,000 + 3,000 + 800 + 10 in standard form.