tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

where did american troops do most of the fighting
rewrite this expression using the distributive property then simplify. 2/3(6x+12)
rewrite this expression using the distributive property then simplify. 2/3(6x+12)
. (3 pt) What was the Ottoman Empire known for? A. People there experienced cultural and religious toleration. B. Shahs there supported the arts. C. The empire
Jade ran 6 times around her neighborhood to complete a total of 1 mile. How many times will she need to run to complete 5/6 of mile
A car consumes 9.6 gallons of gasoline during a 336-mile trip. Write a proportion that can be used to find m, the number of miles that the car can travel using
the rhinoceros part 2 Jean becomes ill and complains of _____?
Buddhism is the main religion of India. A. True B. False
Which Spanish monarchs pushed the Moors out of Spain? A. Henry VIII and Elizabeth I B. Francis I and Eleanor C. Ferdinand and Isabella D. Richard and Catherine
Which two cellular structures have a role in the creation of proteins? A. nucleus and ribosomes B. ribosomes and mitochondria C. nucleus and mitochondria D. mit