hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

An adjective can describe what?
-5×-4=? a)1 b)-1 c)20 d)-20
In 1832, Samuel Worcester sued the state of Georgia claiming the state __________.A.should annex Cherokee lands for use in growing cottonB.had no authority over
What is the greatest common factor of 30 and 45
Find the value of x in the equation 2 x + 20 = 15 + 3 x . a. 16 b. 25 c. 1 d. –5
What does prime mean
Environmental pollution does not affect an individual’s health. True or false?
A morpheme is synonymous with syllable. a. True b. False
What is one of the conditions necessary for thunderstorms to develop
A disadvantage of solar energy is the need for?