angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

Stan works on an assembly line. What effective and appropriate approach would he be wise to use when coping with minor frustrations like hang-ups on a conveyor
If the diameter of a circle is half of a yard, then its radius is how many inches?
what are three physical properties of aluminum foil
Express 230 in scientific notation
Antonio sold a hat for $18. His wholesale cost was $8. What was the percent markup?
What number is halfway between 3000 and 4000
How many seismic stations are needed to determine the location of an earthquake's epicenter?
Give 5 natural examples of unbalanced forces around us. Other than friction.
What does this mean?The levying money for or to use of the crown by pretense of prerogative,without grant of parliament, for long time, or in other manner than
what is 15.70796327 rounded to 1 decimal point?