1002759
1002759 1002759
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the best unit rate?


16 oz for 3.30 dollars or 64 oz for 8.60 dollars

Respuesta :

RyanZhu789 RyanZhu789
  • 04-02-2021

Answer:

64oz for $8.60

PLZ MARK AS BRAINLIEST

64 = 16(4)

8.60/4 = $2.15

Answer Link
Acedman190
Acedman190 Acedman190
  • 04-02-2021

Answer:

The 64 oz for 8.60 is better.

Step-by-step explanation:

If you buy the 16 oz 4 times to get 64 oz worth of it, it will cost you 13.2 dollars for 64 oz instead of 8.60 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What is two thirds minus six thirds
What is two thirds minus six thirds
in an expression(8/9) squared (-81)+3/5dividedby-9/10
When was World War I?
A passenger on a boat moving at 1.70 m/s on a still lake walks up a flight of stairs at a speed of 0.60 m/s , as shown in the figure . The stairs are angled at
two identical freight cars roll without friction towards each other on a level track. one car rolls 2 m/s the other 1 m/s. after the cars collide they couple an
Rewrite the function c(x) =9(x+3) using the distributive property
What two major processes are involved in the oxygen cycle?
What is the numerator or denominator of 4/5
When was World War I?