20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

61.7 is what percent of 64? Round to the nearest thousandth.
Create a concept or idea for a short story or novel with characters, selling, and plot points.
Which holds more 15% of litre or 40% of a pint?
A compound is found to contain 36.5% Na, 25.4% S, and 38.1% O. Find its empirical formula.
What is something important that Jonas says? What does his words say about what kind of person he is?
Type the prepositional phrase from the sentence Dad has always been especially fond of her.
Bert has 4 dogs and 5 cans of dog food.How much dog food does each dog get if Bert give each dog the same amount
Personal essay Write an essay about you or about something you like for a contest. The prize is $4000.00. Write at least 200 words. ASAP
I put image because it wouldn’t let me put the emoji’s in my sentence
What is the solution to the system equation PLS HELPPPP