mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What increased the size of the United States and provided a Southern seaport? purchase of Louisiana the Oregon Territory westward expansion
Which of the following musicians is known for "cool jazz" music? Louis Armstrong Miles Davis Count Basie Duke Ellington
Match the element of fiction with its definition. Match Term Definition Setting a. A doctor and scientist try to separate the good and the evil in humanity. An
Given PQRS ≌ BCDE, what is m∠D? A. 63° B. 90° C. 98° D. 109°
3. At the Constitutional Convention, what was the name given to the plan that took elements of both the New Jersey and Virginia plans? A. The Constitutional
How do I write 23/50 as a decimal?
Your cover letter and resume should be no more than one page each. a. True b. False
The questions below refer to the selection “Digging.” A metaphor is a kind of — a. stanza c. comparison b. simile d. poem
A common way that sexual harassers explain their behavior is
According to the article, the use of ____________________ is what makes flamenco unique in a musical sense. a. varied musical instruments c. simplistic harmonie