jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

18 What is the perimeter of this shape? 7 cm 7 cm 7 cm cm 7 cm 7 cm 7 cm
26. Which of the following is an equation for the line that is perpendicular to the line y = 2x - 9 and passes through the point (-4,5)? A. y = 2x+7 B. y = -1/
How would ancient astronomers from Silla have observed the movement of stars and other objects compared to astronomers today?
Differentiate between the points of parity to the points of difference based on the given scenarios. Points of parity I Points of difference A national college
A watermelon weighs 4.2 kg and a pumpkin weighs 2 kg 250g Express the total weight of the items in kilograms. (30 points​
5. What metaphor did Las Casas use to describe the natives and where does this metaphor come from?
18 What is the perimeter of this shape? 7 cm 7 cm 7 cm cm 7 cm 7 cm 7 cm
Maxine compiled a list of these car prices:$7,500,$6,500,$5,750,$4,900,$6,250 and $4,200.Find the mean of these prices
please help 10 points!
State whether a dilation with the given scale factor is a reduction or an enlargement. 3. k = 1.25 5.k=5/4 6.k=0.85