bdndvdnvs bdndvdnvs
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Meier bought 5 pounds of
carrots for $1.75. Which represents
the same price per pound?

Respuesta :

0616109 0616109
  • 03-02-2021

Answer:

0.35 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
1209logan1290
1209logan1290 1209logan1290
  • 03-02-2021

Answer:

it is $0.35 per pound

Step-by-step explanation:

1.75/5 = 0.35

Answer Link

Otras preguntas

6 5/10 as improper fraction
21.) Which best describes the antecedent in the sentence? Mr. Walker helped Larry with his Latin lessons, but he had to leave early. A. clear B. missing, unc
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
Which group of organisms is a population? a group of skunks living in the same forest all sheep in Australia different kinds of butterfli
What changes were made in Utah during World War 1?
why did texans drive their cattle to towns in the midwest
The cause of the sun rising and setting in the sky is the earths rotation . What is the affect
15 is 70% of what number
why did farmers follow railroads into the texas frontier
solve the equation for C f=9/5c+32