irantheother123 irantheother123
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes cost $6.

Complete the table showing the price of different amounts of grapes at this rate.

grapes (pounds) price (dollars

2 6

1

1

Respuesta :

reichs
reichs reichs
  • 02-02-2021

Answer:

1 3

Step-by-step explanation:

divide 2 by 1 and u get 1

divide 6 by 2 and u get 1

Answer Link

Otras preguntas

6. The figure below is composed of nine congruent squares. What is the area of the shaded portion? 12 in Ath 12 in
Which characteristic is common to the four outer planets in our solar system?.
Select all of the steps that are possible when solving for x. 5 1/2x + 2/3x = 37 x = 37 x = 6 37x = 6 37/6x = 37 1 1/2x + 2/3x =37
8-6 skills practice solving rational equations and inequalities
What do you think were the biggest issues (at least 2) in our country in 1920? (Research if you need to do so). How does that compare to what you think are the
PLEASE HELP TWO QUESTION !!!!!!!!!!!! (2O POINTS!) q1 Mosquitoes have many interesting sensory abilities. They have chemical sensors that can sense body sweat,
A long thing bar of copper is heated evenly along it's length
Why is this statement considered a theme and not a plot summary? True friends will always be there for you when you need them.
helppppppppppp! do not send links.
Which best describes how human circulatory and respiratory systems interact