kameahh21
kameahh21 kameahh21
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada


If Kaci bought 28 pounds of cheese for $98, how much did she spend per pound?

Respuesta :

GalacticMaster GalacticMaster
  • 02-02-2021

Answer:3.5

Step-by-step explanation:98 divided by 28 would be $3.5 per pound.

Answer Link
idagade7850
idagade7850 idagade7850
  • 02-02-2021

Answer:

$3.5

Step-by-step explanation:

98/28=3.5

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression
x=2 and y=3 find the value of 3x + y 3x² - 4 solve this please ty​
What is a synonym for the Unit 11 vocab word, Plummet .. A.) Rise , B.) Fall , C.) Sleep , D.) Slide
How to convert celcius to Kelvin?​
This is a character who changes their personality, attitude, and/or beliefs over time. This change is usually a result of a conflict. Question 4 options: Prota
f(x)=5x-3 F(5)= What the answer ???ASAP
-6(-2x -y + 4) It also says to use the distributive property
Consider an ideal gas enclosed in a 1.00 L container at an internal pressure of 18.0 atm. If the gas expands against a constant external pressure of 1.00 atm to
1. Simplify each of the following.(a) 4(6-1)-9​
Part A Exercise 1 Circle I if the sentences have intransitive verbs. Circle T if the sentences have transitive verbs. 1. We ate the whole pie. T 2. The boy fini