Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

-6+4x= -9 solve the following equation
The cost of fencing around a square field id rs.12000. if the cost of fencing per meter is rs. 30, find the area of the square field.
challenges of owning a tarven​
What is a 'call to action' in regards to persuasive speaking?
The parallel sides of a trapezium are 25cm and 11cm, while its nonparallel sides are 15cm and 13cm. find the area of the trapezium.
A man sold two watches at Rs 240 each; on one he gained 7% and on the other he lost 7%. The gain or loss percent in the whole transaction is a) 7% gain b) 7% lo
a car falls off a ledge and drops to the ground in 0.5 sec. Let g=10m/s2 . what is its speed on striking the ground
The point u(4,-1) is reflected over the x axis
Peter runs 200 m in 30 s, while his sister Eva runs 300 m in 36 s. a) Who is the faster runner? Explain how you can tell. b) At the same rate, how far will each
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!