giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need c only please answer it
catfish exposed liar stop pretending to be somebody
Please I need help for real
Today give me 5 songs that you like the melody. Give me a reason why you like the melody in each song.
I need help... plssss :))
(GIVING BRAINLIEST!!) During which stage of the water cycle does water from the ocean form clouds? A) Precipitation B) Condensation C) Evaporation D) Collection
Detail the importance of using replace ment fluids during and after vigorous exercise in the heat. Tell which fluids to use and which to avoid, giving reasons i
Please help its urgent!!!!!!
Calculate the population density of adventure Bay if there are 175 residents and the area of town is is 25 square miles
pls help me my dads gonna hit me if i dont get this done