amycx253
amycx253 amycx253
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy 7 stickers for $4. Write a proportion that gives the cost c if you buy 10 stickers.​

Respuesta :

dontmindme3
dontmindme3 dontmindme3
  • 01-02-2021

Answer:

10 stickers cost $5.70

Step-by-step explanation:

First, you want to see how much each sticker cost. So you want to do 4 divided by 7.

4/7 = .57

Now you want to take .57 times 10.

10 x .57 = 5.70.

10 stickers cost $5.70

Answer Link
tiffany12346 tiffany12346
  • 01-02-2021

Answer: 10 stickers cost $5.70

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Click on the y intercept. -X +4 I know you cant click on it so could you just say the coordinates like (example - (1,0) Thank you so much.
ASAP PLEASE Which breakfast choice is healthy for a rushed morning? bagel and cream cheese donut and coffee bacon and sausage cereal with milk or orange juice
Solve for x. -3/4 (r+2) =6
Classify the following triangle
HELP ME PLEASE ASAP!!!!!!!!!!!!
Which type of food have a high amount of nutrients relative to the number of calories
Solve: 3x+y=6 4x-2y=18 show all work pls!!!
Which is the correct excel formula for the 80th percentile of a distribution that is n(475, 33)? =norm.dist(80,475,33,1) =norm.inv(0.80,475,33) =norm.s.inv((80-
consider the graph of the exponential function y=3(2)×
a bag of popcorn contains 483 calories and servers 3.5 people. how many calories are in each serving.