lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

Nine more than the quotient of a number and 7 is equal to 4
In “Heat,” the speaker calls on the wind to “rend” and “cut” the heat. How do these images affect the poem? Question 7 options: They give the poem a cheerful mo
Someone please help me with this question
simplify the expression and enter your answer below. (15 1/2)2
what kind of discrimination did minorities in the military experience​
Renee has been trying to conceive a baby for a long time. After studying her medical history and doing an ultrasound analysis, the doctor told Renee that her Fa
Please help with this math problem?
Match the subject pronouns with the correct conjugations of the verb vivir.1.) yo2.)tú3.)ella4.)nosotros5.)ellosviven vives vivimos vivo vive
Some MAJOR help in AP U.S. History would uh help...yea How did Americans respond to McCarthyism during the Cold War? ~Thanks, Sanjith U. (that'
I need to o ow if it’s a multiplication problem or division:/