p3kl4dybug
p3kl4dybug p3kl4dybug
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $15 for one surfing lesson and $25 per day to rent a surfboard. Write an expression for the total cost of one lesson and renting a surfboard for y days.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021

Answer:

15 + (25*y). y is the amount of days.

Answer Link

Otras preguntas

From a population of red brown orange yellow and green butterflies only the red and green ones survive since they can blend into their environment and reduce pr
I need to write the number 36 in expanded form
What's the value of the product (3-2i)(3+2i)
why did the air with ice with ice move down?
whst 4 processes shape Earth's features
What makes 48 is it 68x12 use a calculator to get the answer because i do not get it
$4 is what percent of $50
What accounts for why the Soviet Union decided to formalize its East European alliance through the Warsaw Pact? to convince the world that communism was the bes
A prism has a surface area of 75 feet. Which sentence describes the effect of measuring the surface area in square inches. a. surface area decreases. b. the sur
Why did clarisse McClellan die in the book Fahrenheit 451???