averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

5. Which is the best first step to solve 5x+12x = 40 by completing the square? A. Subtract 40 from both sides. B. Divide all terms by 12. C. Divide all terms by
Describe the difference between delusions of persecution and delusions of grandeur.
which orders paid is a solution is the equation y= 4x + 9
Line segment pq shown on the graph below, is rotated 90 counterclockwise about point q to form pq
A lizard born in 1985,1986 died. At the time of death he was 13 years old. How?
what does a coastal Vegetation look like?​
A pecan pie recipe calls for 3 1/2 cups of sugar for 16 servings. How manny cups of sugar are needed for 32 servings
please does anyone know the correct answer choice!?!?
6a) Choose yes or no to tell whether the GCF of 9 and 15 is 3. Yes Or No
Long chains of amino acids are called? Proteins Fats Lipids Carbohydrates