bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

R(x)=-2x-2 S(x)=x squared - 2 Find the value of s(r(4))
Scientists who study cognition are searching for ways to understand how we ________, organize, and utilize our conscious cognitive experiences without being awa
how to solve this equation: ax² - 5x + 2 = 0
Airport traffic is an example of a externality. One way to correct this problem is to impose a tax equal to the externality. This is why many cities have noise
Early mosques testify to
sentence 14 says Understanding the tenses of verbs,subject-verbs agreement, sentence structure, and parts of speech form the foundation for learning new languag
how did the Magna Carta limit the power of the English king ​
Which of the following statements best defines the term diaspora? A) It is a record of the historical experiences of gays and lesbians. B) It is a massive migra
Solve for x in the equation 3/7-18x+5-47 O x-31 -123 O x-31/51 x-311 O x-31-5
In the Golgi complex, __________. In the Golgi complex, __________. proteins are N-glycosylated carbohydrate side chains of glycoproteins are modified proteins