aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

55:58 Living in seclusion, the Grinch has always hated everything about Whoville, especially their celebration of Christmas and all the fun, family, and happine
A 2200 kg car doubles its speed from 50 km/hr to 100 km/hr. By how many times does the kinetic energy from the car’s forward motion increase?
"How are we ever going to build this bridge?" asks Omkar looking out across the raging river. "Let's start by finding the distance to the big rock on the other
What kind of organisms are able to convert sunlight into usable energy?
Why do you think Geronimo reacted as he did? Select all that apply. He felt Crook had wronged him in the past. He wanted to live peacefully on the reservation.
3.9054 to 2 significant figure
Growing perpetuity: You are evaluating a growing perpetuity investment from a large financial services firm. The investment promises an initial payment of $20,0
What how do you step would best help prevent a staff infection
so we have to do 8 1/4 + 3 5/6
A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost? In other words, find the unit rate of one can of cola.