mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Why is Thomas Paine famous?
Which is the appositive in this sentence? Though he played well, Mr. Michaels, a good pitcher, was never picked up by the major leagues. A. by the major leagu
What came before? The Boston tea party or the Boston massacre
How do you change the following decimal into a fractional form? .63
The absorption of small particles by stationary cells is called
The term "C.E." generally refers to A) a date. B) a century. C) a unit of money. D) a title of honor.
How has Ancient Rome affected the American legal system?
Ep-19 class "b" fire extinguishers are best suited to fight what kind of fires?
The United States is north of Mexico and south of Canada geographic theme
which is the study of the processes within living organisms?