powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

Simply: -6 + (-1) (7th grade math) I’m in 7th PLEASE HELP!
Andre and Morgan are both headed to Florida for vacation. Andre will drive 70 miles per hour. Morgan will drive 55 miles per hour but will leave 3 hours earlie
The __________ is a brain imaging technique that allows cognitive and biological psychologists to see the anatomy and the function of the brain. A. fMRI B. PET
What part of speech is then
The statement used to predict future profitability and a company's future cash-generating ability is the
Which of the following statements is TRUE? A. Unsaturated fats are liquid at room temperature. B. Most of the fats that you consume should be unsaturated fats.
A satellite’s original velocity is 10,000 m/s. After 60 seconds it s going 5,000 m/s. What is the acceleration? Remember acceleration = (final speed – initial s
In Einstein's special theory of relativity, mass and energy are equivalent. An expression of this equivalence can be made in terms of electron volts ( units of
How is the le chatelier's principle used to ensure the reaction will go to completion?
Can you help me please!