petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

what is the definition for relative motion
20% of injury crashes in 2009 involve the reports of distracted driving. True or false
I need help im not good at this stuff
2x-5=x+25 what is the answer for x because am stuck
What do I have to multiply or divide to get the answer?
Which of the following is a constitutional convention command that Seidman believes we should keep
how many times does 78 go into 171
how is tone related to a point of vew in a story
How to write each fraction or mixed number as a decimal
Which vector should be negative? a displacement in the direction North any vector whose magnitude is greater than 1 the velocity of a falling object