caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Whether you think it is a good solution or not? Explain why​
How should a paintbrush be stored after washing? a. Handle down; bristles up b. Bristles down: handle up c. Bristles down in water d. In tightly closed containe
i need the answer!!! please
We were awed by the. storm. A immensity B imensity С imencity D immencity
What were the new styles of drama, art, and literature in Tokugawa Japan?
At 2:00, Alice was traveling in a car at 40 miles/hour. She then slows down, and at 4:00, she was traveling at 20 miles/hour. What was Alice’s average accelerat
Convert the following angle from degrees to radians. Express your answer in simplest form. 120
What will be the coordinates of vertex N' of the image? (-2, 4) O (-2, 6) O (-4,4) O (-4, 8)
Gerard lives in a tropical region where the average annual temperature is 77°F and the average annual rainfall is more than 100 inches a year. He surveys 25 peo
Compare using >, <, or =. 11 yards 51 feet