christianamehn christianamehn
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Fiteen packs of fruit snacks cost $3. How much do 5 paxks of fruit snack cost?​

Respuesta :

yrajkumari
yrajkumari yrajkumari
  • 02-12-2020
15/3 = 5/x

15x = 15

X = $1
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me with this I would really appreciate it
A piece of hot copper of mass 4.00 kg has it's temperature decrease by 36.90 ºC when it is placed in a body of water of unknown mass. The temperature of the wat
Your friend says that the primary difference between a solid and a liquid is the kind of atoms in the material. Do you agree or disagree, and why?
Work out the following a) Find β = v/c for a person walking at 3 mile/hr and a truck moving at 65 mile/hr. (b) Find γ-1, where γ¡s the relativistic factor γ 1/
what is the major industries in America in the 18th century?
Which of the following expressions evaluates to false? class C1 {} class C2 extends C1 { } class C3 extends C2 { } class C4 extends C1 {} C1 c1 = new C1(); C1 c
A mountain climber is standing in a valley at the base of a mountain. The vall below sea level. The top of the mountain is 345 ft. above sea level. How far will
Order the following from least to greatest
Water would be an example of __________, whereas the water cycle would be an example of __________. an ecological footprint; an IPAT model an ecosystem resource
Which is the better buy? 2-yard piece of linen for $21.60 or a 2 foot piece of linen for $7.02