foreverprincess522
foreverprincess522 foreverprincess522
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mr. Cox owns a seafood market. His shrimp are on sale 3 pounds for $6.00. If Karen buts 10 pounds how much will she pay?
A. $30.00
B. $60.00
C. $20.00
D. $10.00

Respuesta :

abbyferguson16p5vb0r abbyferguson16p5vb0r
  • 01-12-2020

Answer:

C. $20.00

Step-by-step explanation:

First, you need to calculate the unit price (per pound). $6.00/3lbs = $2.00/lb. Now, you multiply the unit price by the new amount.  $2.00x10lbs = $20.00

Answer Link
mescobedo453
mescobedo453 mescobedo453
  • 01-12-2020

Answer:

it is c  i think

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What Is a Zionist? Please help me :)
what is a prefix for dote?
What Is the Richest Country in the World?
if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain
does anybody know how to write 45/70 in simplest form????
Sam and lou need a total of 1 foot of wire for a science project.sam wire is 8 out of 2 n lou is 7 out of 8.Do they have enough.
Why does more solar energy reach the equatorial regions than the polar regions?
you shoot a model rocket into the air with a speed of 18.2 m/s. now high does the rocket go?
solve for x₁ and x₂6x₁+3x₂=606x₁-2x₂=80
What Should I Know About Nigeria?