rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Henry is four times older than James. Next year, Henry will be three times older than James will be. How old are Henry and James now? a. James is 3 years old;
How is the value of 4 in 864 related to the value of 4 in 846?
Which equation has both 4 and -4 as possible values of y? a. y3 = 64 b. y2 = 8 c. y3 = 8 d. y2 = 16
Robert has a history of depression but worries that if he seeks treatment he will be fired from his job. Robert’s apprehension to get help is an example of ____
In what ways is Islam a way of life as well as a set of beliefs? (five sentences)
Evaluate the expression when r = 8.2 and s = –3.7. r – 2s a. –22.94 b. 0.8 c. 4.5 d. 15.6
how many times can 21 go into 336
Free-market economies use ______ to distribute goods, services, and resources A.Price B. Command C.Government
What is the name of the period that has the digits 913,256.
Wind direction is determined by the Earth’s rotation. true or false?