jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

The iPhone 12 Pro Max is listed for $1,100. After a 40% discount, what is the sale price of the phone?
30 is a supplement of 15x. Find x.
help !!!!!!!! i’ll give brainliest !!
What is the absolute value for 3.45?​
what is the meaning of "clearing the despairs"​
Can someone help me with 1-3 plz I will mark brainliest. Plz show steps thx
Consider the following patter: -18, X, -10, -6, -2 The value of x in this pattern is
a group of 5 friends goes to a show. Each ticket cost $9, and the friends share a popcorn that cost $6. Which shows the total cost
Why did many planters from Barbados relocate to the Carolina colony? O A. Sugar plantations in Barbados were not profitable. O B. Planters were short of slaves
Jared can run 4 laps in 10 minutes. How long will it take to run 6 laps? Please explain in ratios. 15 points