willshanique3
willshanique3
02-11-2020
Mathematics
contestada
Find the unit rate. $56/25gallons
Respuesta :
laylaschoolemail
laylaschoolemail
02-11-2020
Answer:
$2.24 per gallon
Step-by-step explanation:
$56/25gallons=2.24
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 69+ )
Otras preguntas
Accused persons have the right to
A man has $34,000 to invest. He invests some of the money at 5% and the balance at 4%. His total annual interest income is $1545. Find the amount invested at ea
What was the scientist Erwin Chargaff role in the discovery of the structure of DNA?
Consider the market for loanable funds. If the demand for loanable funds shifts to the left then the equilibrium interest rate _________.
While transformational leaders use visionary and inspirational appeals to influence followers, transactional leadership is based on an exchange process. T/F
Which school of thought in psychology does someone belong if they are primarily interested in how we perceive, process, and remember information?
You suspect that a power supply is faulty, but you use a power supply tester to measure its voltage output and find it to be acceptable. Why is it still possibl
Which of these salts is insoluble in water? 1. Sodium carbonate 2. Lead chloride 3.magnesium nitrate 4.potassium sulfate
A client asks the nurse about cervical mucus changes that occur during the menstrual cycle. Which statement should the nurse expect to include in the client’s t
A sequence is defined by the recursive function f(n + 1) = f(n) – 2. If f(1) = 10, what is f(3)?