preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

a tank 4/5 full needs 75 liters to fill it up. how many liters does it hold when full? - help please :3 xx
What is the value of the digit 2 in the number 9,642
a middle school scored three field goals worth three points each and two touchdowns worth six points, where each touchdown also had an additional score of two p
3ax-n/5=-4 solve for x
What is 14 hours after 3 : 00 a.m?
Are (121 over 11),(23 over 3), and (85 over 5) in simplest form?
what is V=LWH for L?
does water roll or slide in wax paper?
what is the place value of 0.8?
Which of the following organisms lacks a coelom? (A) roundworms (B) segmented worms (C) clams (D) grasshoppers (E) people