bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a controllable risk factor for disease? A. Poverty B. Climate C. Sleep habits D. Age
Compare and connect narrative writing to research writing.
The ratio of cups of sugar to cups of chocolate chips in a recipe is 2 : 4 if 36 cups of these ingredients are used, how many cups were sugar ?
which of the following was a part of the restoration of the city of constantinople under the ottoman empire? a) the cathedral of saint Sophia b)the hippodrome c
If candy canes cost .89 a dozen,how much would it cost to buy candy canes for a school with 400 students
What is the simplified version of -(6y-4z)?
1. The sales tax in New York is 8.25%. How much will an $83.99 jacket cost, including sales tax? 2. Harriet paid $349.65 for 7 fruit trees. If each of the trees
Solve using the quadratic formula. 5x^2+x+3=0
Which event marks the climax in "the glass of milk"? the boy finds work loading cargo. the boy eats and drinks the milk and cookies that he knows he cannot pay
How many valence electrons does zinc oxide have?