peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

Find the percent of change. Original: 80, new: 64
Cisneros writes, “I’m going to tell you a story about a girl who doesn’t belong…” Why does she feel she doesn’t belong? Is her experience universal for all adol
What year did i start kindergarten if i graduate in 2017?
solve the formula for b: y=mx+b
Which of the following is not true of Mendel's experiment? A. Mendel crossed two true-breeding plants. B. The yellow trait seemed to disappear in the fi
prove segment DE is parallel to segment AB
Please help me because I have 69 QUESTIONS!!!!!!!!!! So please Choices:1 and 2 1 only 2 only 1,2, and 3
1. A point angle of a cavity preparation involves how many surfaces? A. Two B. Four C. One D. Three 2. Which of the following medications is an ex
Evaluate the expression: 11P4 A. 10,080 B. 7,920 C. 1,663,200 D. 3,960
I need help on this question plz