laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation of the line whose slope = -2 and which passes through the point (5,1) in slope intercept form.
What factors determine urban land use
A human’s knee joint is best described as
What is the value of x? A right triangle is shown with each angle adjacent to the hypotenuse measuring 45 degrees. A leg of the triangle is labeled x. The hypot
What does the humidity level need to be for the last 3 days of incubation of chicken eggs? A: 50% B: 60% C: 70% D: 80%
why is the nervous system better suited to control a person's movement than the endocrine system
What does the truth do to a poet?
1) A line passes through the points (-4,0) and (4, 12). Which of the following is an equation of the line?
How I can answer this question, NO LINKS, If you answer correctly I will give u brainliest!
Why were roads made? A. For smoother rides. B. For bumpier rides. C. All of the above