estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

answer both questions if you cant see all the answers its fine all u need is the question
What were some of the mainstream political actions against immigrants that the KKK sought to influence?
The job of the _________ is to find practical ways for the _________ to get its pleasure needs met without offending the morality of the
Need help ASAP with this stuff
The only Central America country with a long history of democratic government is
Both men and women in the u.s. may be stigmatized when they fail to conform to standards of attractiveness.
12. The source of the sun's heat is
How many grams of sulfur dioxide are there in 12 liters of sulfur dioxide?
Calculate number of photons from energy and wavelength
solve The quantity 2 x minus 10 divided by 4 = 3x