apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

how will the product of two numbers change if one of the factors is multiplied by (-2)? PLS HELP MEEEE
My answer is correct ?
Which of the following words BEST describes the flow of economic activity in a market system?
If asphalt pavement costs $0.78 per square foot, determine, to the nearest cent, the cost of paving the shaded circular road with center o, an outside radius of
500.0 mL of a gas is at a pressure of 9.00 atm. What is the volume of the gas at 1.00 atm?
A deductive reasoning proof starts with the premise that all parrots have two legs. Choose the statement for the second premise that makes the conclusion that J
please help with these questions
What are all the zeros of the function g(x) = x2 + 12x + 36? А.) x = -6 B.) x = -6 and x = 6 С.) x = 6 D.) x = 36
Which elements of an op-ed are evident in the excerpt? Select three options. The op-ed shares opinions about each candidate running. The op-ed uses strong, emot
what does Gravitropism mean???