Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

which term is defined as payment for war damages
7m − 5 − 13m = 25 what is m and explenation please :)
After a dreary day of rain, the sun peeks through the clouds and a rainbow forms. You notice the rainbow is the shape of a parabola.. . Create an equation. Use
Vx is the velocity of a particle moving along the x-axis as shown. If x = 2.0 m at t = 1.0 s, what is the position of the particle at t = 6.0 s?
what should wedding floral consultants always do?
Most of Brazil has a warm climate due to which of the following? A. latitude B. elevation C. proximity to lakes D. air and water currents
what is meant by a megalopolis
Determine which fraction is greater.11 over 15 comma 14 over 27
"Use function notation to write the equation of the line: "
"What set of reflections would carry hexagon ABCDEF onto itself?. . Hexagon ABCDEF on the coordinate plane with point A at negative 1, 1, point B at negative