lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following equations is not exponential? a)y = 1x b)y = (1/2)x c)y = -2x
Simply this expression 4(-8x + 5) – (-33x – 26) = totally lost on this one can someone please help me :) and please explain how you figured this out
The great Lakers are the border between.......................... an the united states. The names of the great lakes are........ ( Have to be five guys)
If a layer of sandstone lies on top of a layer of limestone in which a 300-million-year-old fossil is found, and there are no unconformities, the layer of sands
what is the product of -0.2 and -6.8
What is chain reaction?
In what way did the ideas of the declaration of Sentiments differ from the ideas found in the Declaration of independence??
which colony was set up to help debtors
A bus travels through the city and stops every mile. The first stop on the route is the 8th Avenue Coffee Shop, which is located 15 blocks east and 22 blocks no
What is 10 to the 40 power divided by 38 time 4 minus 300 and then add 5