machin24
machin24 machin24
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 5 notebooks for $4.00. How much is it to buy 12 notebooks?

Respuesta :

dsdrajlin
dsdrajlin dsdrajlin
  • 09-10-2020

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

Step 1: Given data

5 notebooks are worth $4.00.

Step 2: Establish the appropriate ratio

The ratio of notebooks (n) to dollars (d) is 5:4.00.

Step 3: Use the establish ratio to calculate the price of 12 notebooks

12 n × ($4.00/5 n) = $9.60

12 notebooks are worth $9.60.

Answer Link

Otras preguntas

How to put a new command in the command prompt​
Please Hurry What type of cuisine seems to be the cheapest? Why?
Graph the following non-linear system of equations and identify the two solutions. y=2x −7x+3y=3 What type of function is the equation y=2x ? Linear [ ] Quadrat
En el restaurante Sol de México [blank]_ muy bien. ¿Qué opción completa la oración para hacerla impersonal? ellos comen se come comemos comen
Where is the error in the proof? select all that aply
The graphs below have the same shapes. What is the equation for the red graph?
find the measures of angles of triangle DEF
IN THE GIVEN FIG, FIND THE VALUE OF x.
The Royal Fruit Company produces two types of fruit drinks. The first type is 35% pure fruit juice, and the second type is 60% pure fruit juice. The company is
What is the BEST definition of deciduous? becoming inactive during the winter or other unfavorable times shedding leaves on a yearly cycle moving to an area tha