eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of a block of ice measuring 3 meters long, 1.5 meters wide, and 2 meters high? A. 900 cu. m B. 12 cu. m C. 9 cu. m D. 6 cu.
Most teenage smokers who try to quit are successful True or False
"Darwin's finches" reside on the Galapagos Islands. Each species has a different type of beak, however, they can all be traced back to one common ancestor. The
What was the goal of President Truman’s policy of containment?
a window is shaped like a parallelogram the base of the window is 27 inches its area is 445.5 square inches. what is the height of the window?
is it possible for Transnet to make economic loss in the short-run?Briefly motivate with the aid of a graph
Use volition in a sentence.
The perimeter of a rectangle is at most 80 inches. The length of the rectangle is 25 inches. The inequality 80 - 2w > 50 can be used to find w, the width of
Pluriel of voici la chambre et la cuisine
Why is Dna replication is more complex in eukaryotes than in bacteria