diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Electronic signals are converted into a blank when transmitted through fiber-optic cables
How did the number of new immigrants around the turn of the twentieth century affect the number of acculturation programs in the United States? A small number o
What purpose did a grotto serve?
Julie consistently fails to get as much sleep as she needs. this is most likely to place her at an increased risk of
The primary reason Japanese-Americans were targeted for internment in 1941 was? A. the Japanese bombing of Pearl Harbor b. Japan's strategic location in the
What is the order of 5x10^4 , 7x10^-5 , 3x10^-9 , 8x10^4 from least to greatest?
ignore the erase marks but i have no clue how to do this. please help asap
The nurse is providing care during the immediate postoperative period for a client that had a radical neck dissection. The best method to assess for stridor is:
How many moles of solute particles are present in 1 ml of aqueous 0.020 m (nh4)2co3?
what is an approximate equation passing through the lines (2,4) and (3,7)