happyaccidents101
happyaccidents101 happyaccidents101
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost? Question 17 options: $3.13 $32.00 $40.00 $2.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2020

Answer:

32 dollars for 8 pounds

Step-by-step explanation:

1. 2.5 times 3 = 7.5

2. 10 times 3 = 30

3. 2.5 divided by 5 = .5

4. 10 divided by 5 = 2

5. 7.5 + .5 equals 8

6. 30 + 2 = 32.

hope this helps you:)

Answer Link
ashleymarie121517 ashleymarie121517
  • 17-02-2021

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

i took 10 divided by 2 and got its $4 a pound then take 8 times 4 and got 32

Answer Link

Otras preguntas

How many people could read in France in 2000, 2001, 2002, 2013?
Simplify (2x + 3)(x – 4) = ?
What are some behavioral adaptations for a porcupines?
solve the formula for the indicated variable (b=rw+r,for w  sollution w=____)
please give three reasons why a battle would happen in a certain area ? :)
7 facts about water of southwest region
what is the farthest distance a human has ever been from earth?
a spinner is divided into 8 equal sections. 5 sections are red and 3 are green. if the spinner is spun 3 times, what is the probability that it lands on red exa
isabella has found that she stays the most fit by running variouse dinstances and terrains through out the week. On mondays she runs 2.5 miles, on tuesdays 4.6
What is an object with a very high resistance classified as?