edwinda4
edwinda4 edwinda4
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

bree39raim
bree39raim bree39raim
  • 01-09-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following contributed to the grown and success of the Roman Empire
What organ systems are working to help you cool down after a workout?
ANSWER ASAP!!!!!! 20 POINTS AND BRAINIEST ANSWER!!! On the board, your teacher writes an example of how to find the median. One of the numbers is erased, leavin
Which disease is caused by a buildup of plaque in blood ves
The interaction between Joanna and Triburcio can best be described as A) heated B) apathetic C) despondent D) hopeful
substitute x with 2.
please help. solve for the variable
Lisa works 7 hours a day, 7 days a week. How many hours does Lisa work in 6 weeks
What are two numbers that have a sum of 15
The type of cloud shown here may produce heavy rainfall. This type of cloud MOST LIKELY occurs in an area of the Sub-Saharan that is A) often dry. B) often wet